Skip to content
Home » Teachers

Teachers

Teachers and choreographers school year 2021-22

Charlotte Khader

Lucia Pasquini

Lidia Wos

Jarkko Mandalin

Jens Schydt Brøndum

Gustavo Ramirez Sansano

Toby Fitzgibbons

Christina Mertzani

Tamas Moricz

Emanuele Soavi

Linda Hindberg Enevold

Jonathan Chmelensky

Liv Mikaela Sanz

Deborah Tassi

Karina Elver

Min Li

Kim Helweg

Alex Kros

Adi Salant

Adrien Delepiné

Michal Tang

Kristian Refslund

Skånes Danseteater

Lotte Sigh

Morten Innstrand

A selection of teachers and choreographers since 2005

Adi Salant, Israel
Ana Sendas, Portugal
Andrew Bowman, New Zealand/Denmark
Anton Lachky, Slovakia/Belgium
Antoinette Helbing, Germany/Denmark
Arina Trostyanetskaya, Russia
Ben Wright, UK
Birgit Gunzl, The Netherlands
Birgitte Baur-Nielsen, Denmark
Bo Madvig, Denmark
Christopher Arouni, Sweden
Daniel Roberts, USA
Davide Di Pretoro, Italy
Deborah Macedo, Brazil/Denmark
Edhem Jesenkovic, Denmark/Croatia
Eliabe D’abadia, Denmark/Brazil
Eric Butler, USA
Fátima de Cerqueira, Brazil/Denmark
Fernando Mora, Denmark
Gustavo Ramirez Sansano, Spain
Gudrun Bojesen, Denmark
Helen Saunders, Great Britain
Hilde Sandvold, Norway
Inna Yureneva, Russia/US
Iratxe Ansa, Spain
James Clark, Canada/Denmark
Jason Nelson, USA/Denmark
Jean-Hugues Meredin, Matinique/Denmark
Jenia Kasatkina, Russia
Jens Schyth Brøndum, Denmark
Jernej Bizjak, Slovenia/Denmark
Johan Greben, The Netherlands
Jonas Örkner, Sweden
Jonathan Breton, France
Kasper Ravnhøj, Denmark
Kenneth Kreutzman, Denmark
Kim Helweg, Denmark
Kristian Refslund, Denmark
Lidia Wos, Sweden
Linda Hindberg Enevold, Denmark
Liv Mikaela Sanz, Denmark
Mads Blangstrup, Denmark
Mark Philip, Denmark
Marylise Tanvet, France/Denmark
Michael Tang, Denmark
My Lindblad, Denmark
Noam Carmeli, Israel
Oded Graf, Israel
Ola Beccau, Sweden
Ori Flomin, USA
Paul James Rooney, UK/Denmark
Patricia Pawlik, Denmark
Pernille Bønkan, Norway
Pernille Elimar, Denmark
Phillip Benjamin Jenkins, Australia/Denmark
Quim Bigas Bassart, Spain
Sebastian Kloborg, Denmark
Siri Wolthoorn, Denmark
Sonya Tayeh, USA
Stefanos Bizas, Greece
Søren Linding Urup, Denmark
Tamas Moricz, Hungary
Tiziana Fracchiolla, South Africa
Toby Fitzgibbons, UK
Wubkje Kuindersma, The Netherlan